Czym jest ablacja serca i jakie są wskazania do zabiegu?

Ablacja serca to zabieg elektrofizjologiczny stosowany w celu skorygowania nieprawidłowości w pracy serca. Te warunki mogą narazić Cię na ryzyko nagłego zatrzymania akcji serca i śmierci. Procedura polega na niszczeniu małych obszarów serca za pomocą ciepła lub innej energii w celu skorygowania rytmu. Ablacja jest zabiegiem nieinwazyjnym, co oznacza, że nie wymaga otwarcia klatki piersiowej i nacięcia mięśnia sercowego. W pierwszej części zabiegu bada się serce, aby sprawdzić, czy nie występują problemy z rytmem, zwane arytmiami. Drugą częścią zabiegu jest terapia ablacyjna, którą przeprowadza się, jeśli na sercu znajdują się obszary, których nie powinno tam być. W tym artykule opisano szczegółowo, czym jest ablacja serca, jej wskazania i potencjalne ryzyko, jak również instrukcje dotyczące opieki po zabiegu.

Co to jest ablacja serca?

Ablacja serca to procedura mająca na celu zniszczenie (ablację) małych obszarów nieprawidłowej tkanki serca, która powoduje nieprawidłowe rytmy serca. Ablacja może być również stosowana do leczenia nieprawidłowych obszarów tkanki serca, które mogą prowadzić do zakrzepów krwi, arytmii, niewydolności serca lub ataku serca. Ablacja jest nieinwazyjną procedurą wykonywaną wewnątrz serca. Nie wymaga otwierania klatki piersiowej i nacinania mięśnia sercowego. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnych cewników z elektrodami, które są wprowadzane do serca w celu znalezienia i zniszczenia nieprawidłowej tkanki za pomocą ciepła lub energii o częstotliwości radiowej.

Jakie są wskazania do ablacji serca?

Arytmie, takie jak migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, częstoskurcz przedsionkowy, częstoskurcz komorowy, migotanie komór oraz zespół Wolffa-Parkinsona-White’a. Nieprawidłowe rytmy serca, które nie reagują na leki. Ciężkie nieprawidłowe rytmy serca (częstoskurcz komorowy lub migotanie komór), które mogą prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia lub śmierci. Zawał serca spowodowany zakrzepem krwi. Skrzepy krwi w żyłach spowodowane przez nieprawidłową tkankę serca, które mogą przemieszczać się do płuc i powodować zatorowość płucną.

Ile kosztuje ablacja serca w Polsce?

Koszt każdej procedury zależy od wielu czynników, takich jak szpital, lekarz i złożoność leczenia. Ablacja może być kosztowna. Cena za zabieg wynosi nawet 25 tys. złotych w niektórych przypadkach. 

Jak długo trwa ablacja serca?

Czas trwania zabiegu zależy od jego rodzaju, ale zazwyczaj jest on wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Pełna ablacja może trwać od 5 do 12 godzin. Czas ten zależy od rodzaju leczonej arytmii, wielkości serca, liczby nieprawidłowych obszarów, rodzaju użytych cewników oraz liczby przejść przez serce niezbędnych do leczenia nieprawidłowej tkanki. Długość pobytu w szpitalu wynosi od 1 do 2 nocy. Pacjenci mogą wrócić do pracy po 1 tygodniu. Zabieg może być wykonany w trybie wyborczym u osób, które nie mają objawów.

Jakie są zalecenia po ablacji serca?

  • Aktywność fizyczna należy utrzymywać zdrowy tryb życia poprzez regularne ćwiczenia, dobre odżywianie się i odpowiednią ilość snu, aby zapobiec nowym zaburzeniom rytmu serca. 
  • Cukrzyca – jeśli masz cukrzycę, powinieneś przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących kontroli choroby. 
  • Ciśnienie krwi – jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, powinieneś przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących jego kontroli. 
  • Waga utrzymanie zdrowej wagi pomoże zapobiec nowym zaburzeniom rytmu serca. 
  • Leki jeśli przyjmujesz leki, powinieneś przestrzegać zaleceń lekarza.

Jak wygląda rehabilitacja po ablacji serca?

Proces rehabilitacji po zabiegu jest prawie taki sam jak ten wykonywany po operacji na otwartym sercu. Należy unikać palenia, utrzymywać zdrową dietę i regularnie ćwiczyć. Jeśli przepisano Ci leki, powinieneś stosować się do zaleceń lekarza. Należy unikać czynności, które mogą obciążać organizm i zwiększać tętno, takich jak bieganie czy podnoszenie ciężarów. Można jednak wykonywać lekkie czynności, takie jak chodzenie, joga i rozciąganie, ponieważ są to czynności o niewielkim wpływie na organizm.

Iga Urban

Zostaw komentarz