Jak operowana jest lejkowata klatka piersiowa?

Klatka piersiowa lejkowata to deformacja, w której mostek, czyli kość piersiowa, jest nieprawidłowo wąski, a żebra są wcięte. Może być również określana jako klatka piersiowa beczkowata lub klatka piersiowa gołębia. Stan ten jest często spotykany u osób pochodzących z Europy Wschodniej, basenu Morza Śródziemnego i Azji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak operuje się klatkę piersiową.

Co to jest lejkowata klatka piersiowa?

Klatka piersiowa w kształcie lejka, lub lejkowata klatka piersiowa, jest deformacją, w której mostek, lub kość piersiowa, jest nieprawidłowo wąska, a żebra są wgłębione. Klatka piersiowa lejkowata może być również określana jako klatka piersiowa beczkowata lub klatka piersiowa gołębia. Stan ten może być spowodowany przez uciążliwe środowisko pracy, które ogranicza oddychanie. Głównym problemem związanym z klatką piersiową lejka jest to, że może prowadzić do trudności w oddychaniu i utrudniać osobie zaangażowanie się w aktywność fizyczną.

Czy deformację klatki piersiowej można leczyć?

Dla wielu osób klatka piersiowa lejkowata jest niewielką deformacją, która nie powoduje żadnych problemów. Jednak w niektórych przypadkach może ona powodować trudności w oddychaniu, dyskomfort i niepokój, gdy w grę wchodzi aktywność fizyczna. Deformacje ściany klatki piersiowej mogą być leczone za pomocą operacji, która jest zwykle wykonywana, gdy pacjent jest w wieku od 12 do 21 lat. Jest to zwykle najlepszy wiek na operację, ponieważ kości pacjenta wciąż rosną i mogą być kształtowane w celu skorygowania deformacji ściany klatki piersiowej. Klatka piersiowa lejkowata jest zazwyczaj korygowana przy użyciu kombinacji przeszczepu chrząstki mostka i żeber, wzrostu żeber (przy użyciu materiału syntetycznego) oraz procedury zwężenia mostka, która zmniejsza szerokość mostka.

Jak wygląda operacja klatki piersiowej lejkowatej?

Zabieg operacji klatki piersiowej lejkowatej jest zazwyczaj wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, a wielu chirurgów przeprowadza go jako operację jednodniową. Przed operacją pacjent może zostać poproszony o przebranie się w fartuch chirurgiczny, a pielęgniarka może zmierzyć mu ciśnienie krwi. Chirurg i pacjent omówią następnie plan operacji, a chirurg zaznaczy na skórze pacjenta miejsca, w których zostaną wykonane nacięcia. Pacjent otrzyma również linię dożylną (IV), aby podczas operacji można było podawać płyny lub znieczulenie ogólne. Chirurg może również wstrzyknąć lek znieczulający wokół miejsca nacięcia, aby zminimalizować dyskomfort podczas operacji. 

Procedura chirurgii klatki piersiowej lejka może być albo otwarta lub minimalnie inwazyjna (MIS). W przypadku otwartej operacji klatki piersiowej chirurg wykonuje duże nacięcie na klatce piersiowej pacjenta, aby dotrzeć do żeber, mostka i mostka. Procedura chirurgii lejkowatej klatki piersiowej MIS jest wykonywana przez kilka małych nacięć na klatce piersiowej pacjenta i przez dwa małe nacięcia na plecach pacjenta. Do operacji klatki piersiowej MIS, pacjent jest umieszczony w znieczuleniu ogólnym i mikroskop chirurgiczny jest używany do oglądania obszaru chirurgicznego.

Jak długo trwa operacja zapadniętej klatki piersiowej?

Długość zabiegu operacji klatki piersiowej lejkowatej różni się w zależności od rozległości deformacji oraz od tego, czy chirurg wykonuje operację otwartej klatki piersiowej, czy MIS. Otwarta operacja klatki piersiowej może trwać od 2 do 3 godzin, natomiast operacja klatki piersiowej lejkowatej MIS od 1 do 2 godzin.

Jak wygląda rehabilitacja po operacji klatki piersiowej lejka?

Po operacji klatki piersiowej lejka, chirurg może umieścić specjalny bandaż lub opatrunek na miejscu nacięcia, aby ułatwić gojenie i zapobiec infekcji. Chirurg przepisze również specjalny lek przeciwbólowy, który pomoże opanować ewentualny ból pooperacyjny. Ważne jest, aby pacjent przyjmował lek przeciwbólowy zgodnie z zaleceniami, a także inne leki (leki przeciwzapalne, antybiotyki itp.) zgodnie z zaleceniami. Pacjentka może również wymagać noszenia specjalnego biustonosza chirurgicznego, aby zapobiec obrzękowi lub gromadzeniu się płynów. Chirurg udzieli pacjentowi instrukcji dotyczących tego, co należy robić po operacji klatki piersiowej lejkowatej i kiedy należy skontaktować się z chirurgiem. Pacjent może wymagać noszenia specjalnego ubrania, aby podtrzymać mostek i ścianę klatki piersiowej oraz chronić nacięcia chirurgiczne przed ocieraniem się o ubranie. Pacjent będzie musiał zachować spokój przez kilka tygodni po operacji klatki piersiowej lejka i skupić się na uzyskaniu wystarczającej ilości odpoczynku i nawodnienia.

Iga Urban

Zostaw komentarz