Operacja przepukliny – co powinieneś wiedzieć?

Przepuklina to stan, w którym część narządów wewnętrznych przeciska się przez słabe miejsce lub ubytek w otaczającej tkance i wybrzusza się na zewnątrz. Nazywana jest również wypukłością przepuklinową, przepukliną pachwinową lub po prostu pęknięciem. Przepuklina pojawia się zazwyczaj w przypadku ucisku na żołądek, spowodowanego dźwiganiem ciężarów, przeciąganiem się podczas oddawania stolca lub nawet kaszlem. W większości przypadków nie powoduje żadnych poważnych problemów. Jednak, jeśli pozostawione bez leczenia, może prowadzić do bólu i powikłań, takich jak infekcja lub krwawienie. Ten artykuł szczegółowo omawia operację przepukliny.

Jakie są rodzaje przepuklin?

Istnieje wiele rodzajów przepuklin. Najczęstszymi typami są:

  • przepuklina udowa;
  • przepuklina pachwinowa;
  • przepuklina pępkowa;
  • przepukliny nadbrzusza;
  • przepukliny pępkowe kłów.

Są one często spowodowane osłabieniem mięśni oraz procesem starzenia się, w połączeniu ze wzrostem ciśnienia w żołądku. Mogą również wystąpić z wcześniejszego urazu, otyłości, palenia tytoniu, ciąży, niektórych stanów medycznych i genetyki. Przepukliny mogą wystąpić u osób w każdym wieku, nawet u dzieci, ale częściej występują w wieku średnim i później. W większości przypadków nie powodują one żadnych poważnych problemów. Jednak pozostawione bez leczenia mogą prowadzić do bólu i powikłań, takich jak infekcja lub krwawienie.

Na czym polega operacja przepukliny?

Operacja przepukliny to zabieg polegający na naprawieniu otworu w słabym miejscu ściany brzucha. Wykonuje się go, gdy organy wewnętrzne, w tym jelito, przepchnęły się przez osłabiony obszar. Kiedy występuje przepuklina, ściana brzucha jest osłabiona i narządy wewnętrzne mogą wybrzuszać się przez to osłabione miejsce. Operacja naprawia osłabiony obszar. Operacja często obejmuje naprawę przepukliny za pomocą łaty wykonanej z tkanki pobranej z brzucha. Czasami stosuje się syntetyczną siatkę. Chirurg zdecyduje o najlepszej technice dla każdego pacjenta.

Jak długo czeka się na operację przepukliny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?

Chociaż czasy oczekiwania różnią się w zależności od kliniki, można poszukać najnowszych statystyk na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ jest zobowiązany do zapewnienia szybkiego dostępu do zabiegów chirurgicznych z wyboru, takich jak operacja przepukliny. W rzeczywistości czas oczekiwania wynosi zwykle przynajmniej miesiąc, ale częściej na wolne terminy trzeba czekać kilka miesięcy. Jeśli cierpisz na schorzenie wymagające operacji, zazwyczaj lekarz skieruje Cię do chirurga. Zadecyduje on o terminie operacji na podstawie stan zdrowia, wieku i innych czynników

Jak długo trwa operacja przepukliny?

Operacja może trwać od 30 minut do 3 godzin, w zależności od rodzaju przepukliny. 

  • W przypadku otwartej (nacinanej) naprawy przepukliny pachwinowej, operacja trwa zwykle około godziny.
  • W przypadku otwartej (nacinanej) naprawy przepukliny udowej, operacja trwa zazwyczaj około 1 godziny i 30 minut.
  • W przypadku laparoskopowej (przez dziurkę od klucza) naprawy przepukliny pachwinowej, operacja trwa zazwyczaj około 30 minut.
  • W przypadku laparoskopowej (przez dziurkę od klucza) naprawy przepukliny udowej, operacja trwa zazwyczaj około 45 minut.

Ile kosztuje operacja przepukliny?

Koszt operacji przepukliny będzie różny, w zależności od tego, gdzie i kto przeprowadza operację. Możesz jednak uzyskać pomoc w pokryciu kosztów operacji przepukliny, jeśli otrzymałeś skierowanie od lekarza. Jeżeli decydujesz się na operację przepukliny w prywatnej klinice, zapłacisz kilka tysięcy złotych. Ceny mogą sięgać nawet 10 tys. złotych.

Iga Urban

Zostaw komentarz